Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Dobiega końca kolejny etap prac remontowych


Wtorek, 11.06.2019

Dobiega końca kolejny etap prac remontowych
Na Jasnej Górze dobiega już końca kolejny etap prac remontowych i konserwatorskich realizowanych w ramach projektu 'Narodowe Perły Klasztoru OO Paulinów Jasna Góra w Częstochowie - ochrona kulturowego dziedzictwa europejskiego'. Celem działań dofinansowywanych ze środków unijnych jest zachowanie i odbudowa europejskiego dziedzictwa, do którego częstochowski klasztor, jako Pomnik Historii, również się zalicza.
Jerzy Jóźwik odpowiedzialny za realizację projektu przypomina, że drugiego tak cennego obiektu w Polsce nie ma:

II etap prac konserwatorsko-remontowych na Jasnej Górze obejmował m.in.: wymianę nawierzchni fragmentu traktu spacerowego pomiędzy Bastionem św. Barbary i św. Rocha, wymianę więźby dachowej na budynku 'Hospicjum', nawierzchni drogi i dziedzińca przed Kaplicą Matki Bożej oraz Bazyliką. Ponadto została kompleksowo wyremontowana nawierzchnia zachodniej drogi dojazdowej do klasztoru. Dokonano także konserwacji murów rawelinu.
-Największą trudnością było wykonywanie prac w taki sposób, by ruch pielgrzymkowy mógł być zachowany - podkreśla Sławomir Ochman

Do tej pory na Jasnej Górze dzięki unijnym dotacjom m.in. gruntownie odrestaurowano bazylikę, przebudowano wały, a od strony Rynku Wieluńskiego przebito przez nie nowy wjazd do klasztoru. Wyremontowana została także Kaplica Różańcowa czy Sala Jana Pawła II.
Obok unijnych środków działania wspiera również Ministerstwo Kultury. Znaczna część pieniędzy to wkład własny Jasnej Góry.

Autor: IT

Zobacz również

Pamięci Marszałka Piłsudskiego

Pamięci Marszałka Piłsudskiego

Czwartek, 22.08.2019

Na Jasnej Górze odbyła się doroczna Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: IT

Niestrudzona pątniczka

Niestrudzona pątniczka

Czwartek, 22.08.2019

95-letnia Emma Morosini, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys.km jest już u celu. - Ostatnie owoce mojego życia: modlitwę o pokój na świecie, za kapłanów i młodych chciałam przynieść tutaj Matce Bożej - powiedziała pątniczka.

Autor: IT

Halembianie już na imieninach Maryi

Halembianie już na imieninach Maryi

Czwartek, 22.08.2019

Halembianie dominują dziś na Jasnej Górze. Z dzielnicy Rudy Śląskiej 170-osób dotarło w pielgrzymce pieszej. Do nich aż 10. autokarami dołączyli inni. Wszyscy świętują już imieniny Maryi, podtrzymując zwyczaj przybywania do Sanktuarium przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej.

Autor: IT

Przybywajmy, by uradować serce Matki

Przybywajmy, by uradować serce Matki

Czwartek, 22.08.2019

Na Jasnej Górze trwają przede wszystkim duchowe przygotowania do zbliżającej się uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Wieczorem sprawowane są Msze św. nowennowe ze specjalnymi kazaniami, w dzień licznie, również pieszo, wciąż przybywają pielgrzymi, którzy już włączają się w odpustowe świętowanie.

Autor: IT

'Babcia pątniczka' z Włoch już u celu

'Babcia pątniczka' z Włoch już u celu

Środa, 21.08.2019

95-letnia Emma Morosini, Włoszka, która wybrała się w samotną pieszą pielgrzymkę na Jasną Górą pokonując ok. 1 tys.km jest już u celu

Autor: IT

 Z nadzieją w nowy rok szkolny

Z nadzieją w nowy rok szkolny

Środa, 21.08.2019

Co znaczy wypełniać swoje zadania wobec uczniów szkoły katolickiej? Apostolski wymiar szkoły katolickiej. Pod takim hasłem u progu nowego roku szkolnego na Jasnej Górze odbywa się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich.

Autor: IB