Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • W Domu Pielgrzyma trwają Jasnogórskie Dni Skupienia. Pierwszej w tym roku serii rekolekcji towarzyszą słowa „Bóg po stronie przegranych”.

  Dni skupienia prowadzi paulin o. Marcin Ciechanowski. Jasnogórski egzorcysta przypomina, że „Bóg jako pierwszy staje po stronie człowieka, który doświadcza słabości i grzechu. W ten sposób tylko On w tajemnicy cierpienia, męki i śmierci Swojego Syna, potrafi prawdziwie przywrócić wolność i godność ludzkiej naturze” :  W programie spotkania oprócz codziennej Mszy św., adoracji Najświętszego Sakramentu, ważne miejsce zajmuje rozważanie Słowa Bożego. Jasnogórskie Dni Skupienia zakończą się w niedzielę.

  Jak w każdy piątek tak i dziś, wieczorem na wspólnotowej Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej spotkają się osoby należące do „Armii św. Michała Archanioła”.

  Jak zauważa o. Andrzej Grad, opiekun dzieła „wspólnota ta, nie ma nic wspólnego ze strukturami wojskowymi. Jej nadrzędnym celem jest modlitwa za konkretnego ojca lub brata Paulina, posługującego w jasnogórskim konwencie”:  Obecnie Armia św. Michała Archanioła liczy sobie ponad 2,5 tys. osób. Do wspólnoty należą ludzie młodsi i starsi różnych stanów tzn. osoby samotne, zamężne, kapłani, klerycy, siostry zakonne.

  Koordynatorem Armii Michała Archanioła z ramienia przeora Jasnej Góry jest Barbara Szyc, która na co dzień posługuje w Jasnogórskim Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Tam można zasięgnąć wszelkich informacji, a także zapisać się do wspólnoty.

  Dziś nocne czuwanie wiernych arch. częstochowskiej. Modlitwa jest kontynuacją „Czuwań Soborowych” zapoczątkowanych w czasie trwania Soboru Watykańskiego II. Jest wyrazem troski o to, czym żyje Kościół.

  Pierwsze w tym roku czuwanie poprowadzą członkowie Akcji Katolickiej arch. częstochowskiej, sympatycy stowarzyszenia i członkowie Klubu Częstochowskiego Seniora.

  Czuwanie będzie okazją do dziękczynienia za posynodalną adhortację apostolską "Christifideles laici" św. Jana Pawła II „o powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie”, której trzydziestolecie przypadło w grudniu minionego roku.

  Prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji, dr Artur Dąbrowski przypomina najważniejsze przesłanie papieskiego dokumentu:  Czuwanie metropolii częstochowskiej rozpocznie się tradycyjnie Apelem Jasnogórskim.

  W najbliższą sobotę 12 stycznia w bazylice jasnogórskiej odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”.

  Mówi dr Robert Jasiura, dyrygent chóru:  Wstęp na koncert jest bezpłatny.

  W najbliższą niedzielę obchodzić będziemy święto Chrztu Pańskiego. Ten czas kończy w liturgii Kościoła okres Bożego Narodzenia. Pomimo tego w Polsce w dalszym ciągu podczas Mszy św. będzie można wykonywać kolędy. Na ich odpowiednie wykonywanie zwrócił uwagę ks. prof. Kazimierz Szymonik, znany muzykolog, który dziś modlił się na Jasnej Górze:


  W tradycji polskiej wykonywanie kolęd podczas Mszy św.  dopuszcza się aż do 2 lutego czyli święta Ofiarowania Pańskiego.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>