Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • W liturgiczne wspomnienie swojego patrona św. Ambrożego na Jasnej Górze zgromadzili się dziś pszczelarze. Tradycyjnie pielgrzymkę poprzedziła konferencja, podczas której debatowano nad czynnikami mającymi wpływ na jakość produktów pszczelich i zastosowaniu ich w apiterapii.
  Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Marek Dziubek zwrócił uwagę na wyzwania stojące przed hodowcami pszczół:
  W utrzymaniu prawidłowej gospodarki pszczelich rodzin w ekosystemie nie małą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, zaznaczył dr hab. Zbigniew Kołtowski. 
  Wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego przypomniał, że niewłaściwe stosowanie chemii w uprawie roślin przyczynia się do zmniejszenia ilości pszczół w środowisku. A to z kolei negatywnie wpływa na pozyskiwanie plonów ziemi: 
  Pracowitość, to jedna z cech pszczół  na którą wskazał bp Edward Białogłowski, który przewodniczył Mszy św. w intencjach pszczelarzy w bazylice jasnogórskiej. 
  W rozmowie z naszą rozgłośnią delegat KEP ds. duszpasterstwa rolników i pszczelarzy wyraził przekonanie, że człowiek wiele może się nauczyć obserwując i naśladując pewne zachowania pszczół:
  Na Jubileuszową 30-tą Pielgrzymkę przybyło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych reprezentujących związki i okręgi pszczelarskie z całej Polski.  
  Szacuje się, że w Polsce mamy ok. 1,5 miliona rodzin pszczelich, którymi opiekuje się zawodowo i amatorsko ok. 60 tys. pszczelarzy.
  Na Jasnej Górze i w murach Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie drugi dzień trwa Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Tyś naszą Hetmanką... . Jasnogórskie drogi do niepodległości". 
  - Interdyscyplinarne badania nad fenomenem Jasnej Góry są potrzebne do budowania i zrozumienia naszej tożsamości – mówi jeden z prelegentów o. dr Grzegorz Prus, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów:
  Reprezentantem Zakonu Paulinów na konferencji jest także m.in. o. dr Michał Legan, który wraz z ks. prof. dr hab. Jerzym Szymikiem i Tomaszem Królakiem, wiceprezesem KAI, uczestniczyć będzie w panelu dyskusyjnym: Jasna Góra– ostatni szaniec „w wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem”.  
  W obradach biorą udział wykładowcy z wielu ośrodków naukowych w Polsce, m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskiej Akademii Umiejętności, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Łódzkiego, przedstawiciel wyższych seminariów duchownych, Polonii oraz uczeni z zagranicy - z Czech i Szwajcarii. 
  Wczorajsze obrady uświetnił koncert Rafała Blechacza, który zagrał utwory Fryderyka Chopina i Ignacego J. Paderewskiego w jasnogórskiej bazylice.
  - Koncert na Jasnej Górze to dla mnie wyjątkowe wydarzenie, przyznał pianista, występujący na co dzień w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata.
  Artysta podkreślił, ze muzyka bardzo zbliża do Boga.
  Rafał Blechacz to obecnie jeden z najlepszych pianistów świata. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego zagrał w bazylice z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Narodowej. Wykonał: „Koncert fortepianowy f-moll” op. 21 Fryderyka Chopina oraz „Uwerturę symfoniczną” Ignacego Jana Paderewskiego. 
  Organizatorem Konferencji Naukowej „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie Drogi do Niepodległości”, jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie. Patronat Narodowy w Stulecie Odzyskania Niepodległości nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
  Konferencja zakończy się jutro w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>