Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Rozpoczęła się kolejna inicjatywa ukazująca rolę Jasnogórskiej Maryi w drodze Polski do niepodległości. Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu zainaugurowała Międzynarodową Konferencję Naukową  „Tyś naszą Hetmanką Jasnogórskie Drogi do Niepodległości, której organizatorem jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie.
  Przewodniczący Eucharystii abp Wacław Depo powiedział, że w na drodze odzyskiwania niepodległości przez naszą ojczyznę niezwykle istotne były religijne, duchowe i kulturalne źródła narodowej tożsamości, takie jak Jasna Góra i obecność Matki Bożej.
  - Chcemy przypomnieć o Maryjnej obecności w historii, tradycji i współczesności powiedziała rektor Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Anna Wypych-Gawrońska.
  Rektor częstochowskiej uczelni dodała, że konferencja ma przypomnieć także o tym, że klasztor to wciąż wielkie „zadanie” dla naukowców i badaczy.
  Obrady w ramach konferencji odbywają się na Uniwersytecie, a jej uczestnicy przybywać będą także na Jasną Górę.
  Wieczorem odbędzie sie tu koncert jednego z najlepszych pianistów świata Rafała Blechacza. Zwycięzca Konkursu Chopinowskiego zagra w bazylice z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Narodowej. Wejście na koncert z zaproszeniami.
  Kolejne niezwykłe wotum zostało przygotowane dla Matki Bożej Jasnogórskiej. To nowa sukienka - perłowa - wzorowana na tej skradzionej w 1909r. Jest to dar artysty Andrzeja Majewskiego, paulinów i pielgrzymów. - Chcemy uczcić Maryję, Jej piękno, czystość, oddanie Bogu a perły to symbolizują - podkreśla o. Marian Waligóra, jasnogórski przeor:
  - Ta inicjatywa to dla nas niespodzianka i wielka radość - zapewnia o. Przeor i podkreśla, że paulini chętnie odpowiedzieli na „ten dar serca” i włączyli się w przygotowanie nowego wotum. Oprócz pereł w sukienkę wkomponowane są  również wota, biżuteria, dary pielgrzymów:
         
  Nowa sukienka wzorowana jest na tej skradzionej w 1909r. nazywanej perłową. Zniknęła ona wraz z koronami od papieża Klemensa XI i innymi wotami. Jej wygląd, podobnie jak koron, został uwieczniony na obrazie Józefa Chełmońskiego, który jest jedynym źródłem wiedzy o tych szczególnych wotach. Replika koron została wykonana rok temu przez mistrza złotnictwa z Crotone. Nowa sukienka jest niejako dopełnieniem „zwrotu” Maryi skradzionych darów. 
  Poświęcenie wotum odbędzie się w sobotę 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, którą Jasna Góra przeżywa w łączności z papieżem składając Maryi hołd z białych kwiatów. Uroczystości rozpoczną się o 16.15 w Kaplicy Matki Bożej.
  „Produkty pszczele – znaczenie dla zdrowia” to tytuł 24. Krajowej Konferencji Pszczelarskiej, która odbędzie się dziś na Jasnej Górze. Na obrady przybędą pszczelarze z różnych stron kraju, aby zastanawiać się nad kondycją i metodami rozwoju pszczelarstwa.
  - Temat, który będziemy podejmować jest ważny z punktu widzenia każdego człowieka, bo dotyczy ochrony środowiska,  gospodarki,, ale i medycyny. Każdy może zetknąć się z produktami pochodzenia pszczelego – powiedział Piotr Krawczyk, Przewodniczący Rady Polskiego Związku Pszczelarskiego.
  Konferencja tradycyjnie poprzedza modlitewne spotkanie pszczelarzy na Jasnej Górze. Jutro we wspomnienie swego patrona św. Ambrożego, na 30. Pielgrzymce Pszczelarzy zgromadzą się  zawodowi i amatorscy pszczelarze wraz ze swoimi duszpasterzami. 

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>