Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Jasna Góra to miejsce narodowego pielgrzymowania nie tylko w związku z ważnymi wydarzeniami, ale także na co dzień. Do sanktuarium przybyła hrabina Jolanta Mycielska, która od lat przebywa za granicą. W ramach wizyty w Ojczyźnie nie mogło zabraknąć modlitwy u tronu Królowej Polski, która zawsze jest obecna w sercu Polaków na emigracji.
  Wspomnienie o pierwyszym powrocie do wolnej Ojczyzny także związane jest z Jasną Górą, a dokładniej z pielgrzymowaniem pieszym, które było dowodem na odzyskanie wolności - dodaje hrabina Mycielska.
  Dziś na Jasnej Górze kolejne wspomnienie o wolnej Ojczyźnie w ramach świętowania jubileuszu ozdyskania niepodległości. „Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku” to tytuł wystawy otwartej dziś na Jasnej Górze. Ekspozycja prezentuje na 40 planszach biżuterię z okresu od Manifestacji Warszawskich do roku 1918. 
  Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Ratowania Dziedzictwa Narodowego „Cymelium” oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
  - Biżuteria jest świadectwem wiary Polaków w odzyskanie niepodległości - mówi szef Urzędu, Minister Jan Józef Kasprzyk.
  Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Postuły, dla którego zaistnienie wystawy w narodowym sanktuarium ma ogromne znaczenie.
   
  Wernisaż rozpoczęła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Wacław Depo, który z tej okazji został odznaczony medalem Pro Bono Poloniae. Ekspozycję można oglądać na Jasnogórskich Wałach.
  W dniach od 6 do 8 grudnia na Jasnej Górze i w siedzibie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbywać się będzie Międzynarodowa Międzynarodowa i Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa „Tyś naszą Hetmanką... . Jasnogórskie drogi do niepodległości". 
  Mówi profesor Agnieszka Czajkowska, przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego i dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego:
  Konferencję zainauguruje, w czwartek, 6 grudnia Msza Święta o godzinie 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Uroczyste otwarcie obrad nastąpi natomiast o godzinie 11.00 w Auli Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Jana Długosza przy ul. Zbierskiego 2/4. 
  Wśród prelegentów znajdą się naukowcy z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych m.in. z Czech, Szwajcarii i Ukrainy.  
  Obradom towarzyszyć będzie koncert symfoniczny w Bazylice Jasnogórskiej. 
  Bezpłatne wejściówki na koncert odebrać można w dziale promocji na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana długosza w Częstochowie, ul. Waszyngtona 4/8 pok. 209. 
  Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie internetowej: www.ujd.edu.pl. 

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>