Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Z udziałem kilku tysięcy pielgrzymów, w tym pieszych z Jaworzna, przedstawicieli Legionu Maryi, administracji skarbowej oraz księży Kapituły Archikatedry Częstochowskiej, odbyły się główne uroczystości odpustowe w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Dzisiejsze święto to na Jasnej Górze jeden z najstarszych odpustów. Wspominana jest pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu z 1717 r. a także 72. rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946r. przez kard. Augusta Hlonda.
  Tradycyjnie na odpust Narodzenia dotarła piesza pielgrzymka z Jaworzna.
  Sumie odpustowej na jasnogórskim szczycie przewodniczył abp Wacław Depo.  Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, ze żyjemy w świecie który żyje tylko teraźniejszością, a nie chce brać odpowiedzialności za przyszłość. Stan ten nazwał kaznodzieja „psychozą lękową” po utracie stałego gruntu religijnego i odniesień do kultu prawdziwego Boga objawionego w Jezusie Chrystusie.
  - Nie ma tzw. postępowej wiary; wiara jest tym samym dziedzictwem w Chrystusie i przez Maryję, która jest Niezawodną Nadzieją i Strażniczką Wiary Świętej – przekonywał w homilii abp Depo.
  Jubileusz 300-lecia istnienia obchodzi dziś Bractwo Królowej Korony Polski. Powstało z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji  Cudownego Obrazu. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Królowej Polski.
  O. Roman Wit, opiekun Bractwa przypomina, że jego członkowie są „ambasadorami” Jasnogórskiej Maryi.
  I w ciszy można usłyszeć głos Boga. Doroczną pielgrzymkę na Jasną Górę przeżywają dziś osoby niesłyszące i ich opiekunowie. Pielgrzymi mieli okazją do poznawania Jasnej Góry, w tym roku w sposób szczególny Drogi Krzyżowej Jerzego Dudy – Gracza,  a także do spowiedzi w języku migowym.
  Mimo, że ostatnich latach zajęcia z zakresu języka migowego są prowadzone w większości polskich seminariów duchownych, to zainteresowanie kleryków nauką tego języka nie jest duże – ubolewa ks. Artur Stopikowski, dyrektor i współzałożyciel Ośrodka Pomocy Ludziom Głuchym "Bratnia Dłoń" działającego w ramach Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.
  Kościół w Polsce ma znaczny wkład w działalność na rzecz osób niesłyszących. Pierwszą szkołę dla dzieci głuchych założył w 1817 r. ks. Jakub Falkowski, pijar. Także pierwszy słownik języka migowego w Polsce, wydany w 1879 r., został opracowany przez księży – Józefa Hollaka i Teofila Jagodzińskiego. 
  Gawędy przy ognisku, gry terenowe i wspólna modlitwa. Na Jasną Górę po raz 36. z ogólnopolską pielgrzymką przybyli harcerze.
  - Hasłem naszego tegorocznego spotkania są słowa „Maryjo Królowo Wolności” – mówi harcmistrz Wiesław Janicki z Głubczyc.
  - W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przypominamy naszym wychowankom nie tylko o wielkich postaciach walki o wolność, ale pokazujemy jak współcześnie być patriotom - mówi podharcmistrz Jacek Łuczak, przewodniczący zarządu opolskiego obwodu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
  Związek Harcerstwa rzeczypospolitej odwołuje się do światowej tradycji skautingi i polskiego harcerstwa lat międzywojennych. Wychowuje młodzież w oparciu o wartości chrześcijańskie.
  Po południu dotrze piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych. Jej organizatorem jest międzynarodowy katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”. Podczas pielgrzymki zostaną wręczone statuetki „Ecce Homo” osobom zaangażowanym w działalność dobroczynną na rzecz osób niepełnosprawnych.
  Nocne czuwanie modlitewne podejmą osoby żyjące charyzmatem bł. Karola de Foucauld.
  Tradycyjnie w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny paulińscy bracia i klerycy ponowili swoje śluby zakonne.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>