Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Wzywamy wszystkich do nieustannej modlitwy o pokój na świecie. Z wdzięcznością za pomoc oraz z prośbą o błaganie do Boga za Syrię i Liban na Jasną Górę przybyli tamtejsi biskupi. Goście są w Polsce na zaproszenie polskiego premiera i brali udział w Forum Ekonomicznym w Krynicy. Jak podkreślają nie mogło zabraknąć wizyty u Matki Bożej Częstochowskiej.
  Bp Antoine Chbeir (czyt. Szbair) z Syrii przypomniał, że wciąż najważniejszym przesłaniem jest prośba do wspólnoty międzynarodowej o pomoc w przywróceniu pokoju na Bliskim Wschodzie:
  Syryjski biskup dodał, że w obliczu wojny ludzie tam potrzebują wszystkiego -  jedzenia, schronienia, pitnej wody, opieki medycznej i lekarstw. Dlatego tak ważna jest pomoc dostarczana na miejscu. Niesie ją przede wszystkim papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, ale także i inni. Za okazywane serce podziękował melchicki abp Issam John Darwish z Libanu:
  Biskupi szczególnie dziękowali także polskim kapłanom, którzy z narażeniem życia przybywają, by świadczyć bardzo potrzebną pomoc duchową, by być obok katolików. Liban ugina się pod ciężarem syryjskich uchodźców. Kościół katolicki pomaga chrześcijanom i muzułmanom.
  Od nauk rekolekcyjnych w sali św. Jana Pawła II na Jasnej Górze rozpoczęły się dziś 62-ie Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”. 
  Za rok, wspólnota ta świętować będzie 100-lecie istnienia, o czym przypomina Ilona Grzesiak, pełnomocnik ds. Dni Modlitw przy Zarządzie Głównym stowarzyszenia:
  Na co dzień członkowie ruchu będąc zrzeszeni w kołach na terenie danej diecezji, podejmują zagadnienia związane z aktualnymi sprawami Kościoła, które opracowywane są w czasie dorocznych jasnogórskich spotkań, wyjaśnia Maria Nowacka, prezes jednego z poznańskich Kół RKCh „Odrodzenie”
  Pierwszy dzień zjazdu członków Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie” na Jasną Górę charakteryzują nauki rekolekcyjne. Jutro oprócz tematów związanych z Trzecią Osobą Trójcy Świętej podczas konferencji pojawią się zagadnienia związane z 100-tną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.
  Kolejny dzień skupienia w Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze przeżywają członkowie Bractwa NMP Królowej Korony Polski. Tegoroczne rekolekcje wpisują się w obchody 300-lecia istnienia Bractwa, które jest kontynuatorem Bractwa Koronacji Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, powołanym do istnienia przez papież Klemens XI breve apostolskim „Cum sicut accepimus” z dnia 4 kwietnia 1718 r.
  Wspólnota ta powstała z inicjatywy paulinów jasnogórskich, a uroczystego zaprowadzenia Bractwa na Jasną Górę dokonał biskup krakowski Kazimierz Łubieński w dniu 7 września 1718 r. Uroczystością patronalną Bractwa jest święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i rocznica koronacji Jasnogórskiego Wizerunku, która miała miejsce 8 września 1717 roku.
  Myślą przewodnią nauk rekolekcyjnych, które do zebranych głosi bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej są słowa: „Odnowić życie przez Niepokalaną -  Królową Polski”.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>