Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Sportowcy, pocztowcy, przedstawiciele Akcji Katolickiej i Apostolstwa Pomocy Duszom Czyścowym modlą się dziś na Jasnej Górze.
  Kilka tysięcy osób zgromadziła 19.Pielgrzymka Poczty Polskiej. To wyjątkowe spotkanie, bo przeżywane w 460.rocznicę powstania tej instytucji:


  Wiesław Włodek wiceprezes Poczty Polskiej przypomina, że pocztowcy zawsze są w służbie Ojczyźnie:

  Pierwszy polski znaczek ukazał się w 1860 r. Ze względu na widniejący na nim wizerunek orła już od samego początku zyskał status symbolu patriotycznych wartości i niepodległościowych tęsknot.

  Podczas pielgrzymki pocztowcy poświęcili swój pierwszy ogólnopolski sztandar. Widnieje na nim postać patrona św. Archanioła Gabriela i trąbka pocztowa z 1918 r.

  O umiejętność wychowywania kolejnych pokoleń młodych Polaków poprzez sport i w duchu fair play proszą dziś na Jasnej Górze trenerzy i działacze sportowi zgromadzeni na 28. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sportowców.  W spotkaniu, które odbywa się pod hasłem „ O Matko Boża wspieraj ludzi sportu w ich codziennych dążeniach do sukcesu”, udział biorą przedstawiciele niemalże wszystkich dyscyplin zarówno letnich jak i zimowych, mówi Jerzy Drynda, Sekretarz Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP.

  Wśród intencji zanoszonych przez sportowców są także te dotyczące polskiej reprezentacji przed Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej. Jak zauważają zawodnicy zwycięstwo nie jest najważniejsze, liczą się także piłkarskie emocje i doświadczenie wspólnoty:

  Organizatorem spotkania corocznie jest Katolickie Stowarzyszenie Sportowe Rzeczypospolitej Polskiej. - Wśród najważniejszych jego zadań jest troska o wychowanie chrześcijańskie i pomoc ubogim dzieciom i młodzieży w rozwijaniu sportowych talentów – powiedział  ks. Tomasz Kośny z Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP:

  Punktem kulminacyjnym pielgrzymki sportowców jest złożenie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej ślubowania: sumienności, pracowitości na treningach, przestrzegania zasad fair-play i bycia wzorem sportowca.

  „Z Maryją w służbie Bogu i Ojczyźnie”, to hasło towarzyszy 23. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej na Jasną Górę.
  Z racji przeżywania Jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości oraz podpisania przez papieża Franciszka 21 maja, dekretu o heroiczności cnót Prymasa Polski Kardynała Augusta Hlonda, pielgrzymowanie członków tego  stowarzyszenia nabiera szczególnego znaczenia. To właśnie czcigodny Sługa Boży Kardynał Hlond, w czasie odzyskania przez Polskę niepodległości, zwracał uwagę na konieczność odbudowy państwa polskiego w oparciu o katolicką wiarę i moralność. W tym celu zainicjował Akcję Katolicką.
  Adam Mrowiec przedstawiciel stowarzyszenia z Pietrzykowic przypomina, że najważniejszą rolą członków wspólnoty jest dawanie świadectwa:

  - Nie wystarczą chryzantemy, znicze i wizyta na cmentarzu – przypominają przedstawiciele Apostolstwa Pomocy Duszom Czyśćcowym. Z okazji 35- lecia istnienia tego dzieła dziś na Jasnej Górze odbywa się pielgrzymka przedstawicieli tego Stowarzyszenia. Duszom czyśćcowym pomagamy m.in. przez ofiarę Mszy św., dobre uczynki, modlitwę, jałmużnę, odpusty.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>