Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • - Pamięć o tysiącach Polaków zamordowanych przez Sowietów w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie to kwestia sumienia, serca i duszy - podkreślają przybyli na Jasną Górę przedstawiciele Federacji Stowarzyszenia Rodzina Katyńska.

  Pielgrzymka odbyła się w minioną niedziele, a dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

  Ks. kmdr Janusz Bąk, kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, wskazując na dwa systemy, które zaważyły na historii XX w.: faszyzm, którego symbolem jest Oświęcim i stalinizm, którego symbolem jest Katyń, podkreślił, że zbrodnie ludobójstwa nie mogą być okrywane tajemnicą.  Rodziny Katyńskie od 28 lat modlą się na Jasnej Górze w intencji ofiar sowieckiego reżimu i o to, by pamięć o Golgocie Wschodu przetrwała w Polsce i na świecie. Pielgrzymki te zainicjował śp. ks. prał. Zdzisław Peszkowski, cudownie ocalony więzień Kozielska.

  Pierwszy kapelan Rodzin Katyńskich podkreślał, że jasnogórskie Sanktuarium jest szczególnym miejscem przebaczenia i zawierzenia:  W tym roku przypada 78. rocznica zbrodni katyńskiej. Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD - wykonując uchwałę Józefa Stalina rozstrzelali ok. 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach i więzieniach na terenie Związku Sowieckiego. Wśród zamordowanych była elita przedwojennej Polski.

  Obchodzony dziś Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przeżywany jest w rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 r. informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

  Nie tylko w Tygodniu Miłosierdzia Jasna Góra wychodzi naprzeciw potrzebującym i ubogim. Działający od 1994 r. Punkt Charytatywny niemal codziennie organizuje pomoc biednym i ubogim odpowiadając na ich potrzeby duchowe i materialne:  O. Szymon Botul, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, zwrócił uwagę że „inspiracją do całorocznej pracy na rzecz potrzebujących - jest miłosierne serce Jezusa”:  Jasnogórski Punkt Charytatywny obecnie działa przy ul. św. Barbary 6.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>