Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Na co dzień są nauczycielami i świadkami piękna ojczystej ziemi, krzewią miłość do Polski i są strażnikami rodzimej kultury. Na Jasnej Górze trwa doroczny zjazd przewodników turystycznych. W roku 100 – lecia odzyskania wolności zawierzają Matce Bożej kolejny sezon turystyczny i program tegorocznej pracy zawartej w projekcie przedsięwzięć turystyczno – krajoznawczych „Na szlakach niepodległości”.

  Swietłana Koniuszewska z pochodzenia Łotyszka, prezeska Klubu Przewodników w Sosnowcu podkreśla, ze polska historia, mimo że trudna, to jest fascynująca. Zwróciła uwagę na rolę Jasnej Góry w trudnych dla Polski momentach, kiedy ludzie szukali tu sił duchowych, swojej tożsamości tak mocno zachwianej przez tragiczne dla Polaków dzieje.  Tradycyjnie zjazd środowiska przewodnickiego jest okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale także sposobnością do pogłębienia wiedzy o miejscach kultu religijnego w Polsce – zaznacza Włodzimierz Szkudlarek, który  przewodnikiem od ponad 30 lat po Beskidach, Podtatrzu, Pieninach i województwie ślaskim.  Organizatorami pielgrzymki w tym roku są przewodnicy Ziemi Zagłebiowskiej, stąd ukazywany jest fenomen sanktuarium NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. W tym roku sanktuarium to przeżywa jubileusz 50. rocznicy koronacji łaskami słynącej figury Matki Bożej Anielskiej patronki Dąbrowy Górniczej i Matki Zagłębia.

  O rychłą beatyfikację założyciela Ruchu Szensztackiego o. Josefa Kentenicha, o moralne i duchowe odnowienie świata, szerzenie się między ludźmi ducha dialogu i przymierza modlą się na Jasnej Górze przedstawiciele tej wspólnoty z Polski, a także z Niemiec, Białorusi i Słowacji.

  - Dzisiejszemu światu potrzebna jest nasza duchowość, która opiera się na kulturze spotkania i wzajemnej odpowiedzialności – mówi o. Arkadiusz Sosna, krajowy duszpasterz Ruchu w Polsce.  Międzynarodowy Ruch Szensztacki powstał w 1914 r. w Niemczech. Ma charakter maryjny, pedagogiczny i apostolski, a w jego ramach działają księża, siostry zakonne i świeccy. Najwięcej członków znajduje się w Niemczech i państwach Ameryki Południowej.

  Założyciel o. Kentenich był kapłanem bardzo zaangażowanym w odnowę Kościoła, a zwłaszcza w uaktywnienie świeckich. Niemal całą II wojnę światową spędził w więzieniach hitlerowskich i w obozie koncentracyjnym w Dachau. Od 1975 trwa jego proces beatyfikacyjny.  Do rozwoju ruchu w Polsce przyczynił się nieżyjący już biskup koszaliński Ignacy Jeż, który jako więzień Dachau poznał się z założycielem Ruchu Szensztackiego i jego duchowością.

  - Nad Jasną Górą zawsze świeci słońce – to nie najnowsze prognozy meteorologiczne, ale jeden z „duchowych barometrów” pielgrzymujących dziś do sanktuarium maturzystów z arch. gdańskiej.  Zdaniem ks. Łukasza Grelewicza z duszpasterstwa młodzieży, to czego młodzi oczekują od ludzi Kościoła to czas i cierpliwość.  Sodalicja Mariańska przy Jasnej Górze zaprasza wszystkich zainteresowanych na swoje rekolekcje wielkopostne, które potrwają do jutra. Rekolekcje odbywają się w Domu Pątnika.

  - Temat tegorocznych rekolekcji nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego – „Z Maryją i od Maryi uczymy się współpracy z Duchem Świętym – o programie mówi moderator wspólnoty o. Marcin Mińczyński:  Sodalicja jasnogórska działa jako jedna wspólnota skupiająca osoby różnych stanów i zawodów i w różnym wieku i należy do Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.

  Zadaniem sodalicji jest duchowa formacja jej członków w myśl zasady „Per Mariam ad Jesum”(Przez Maryję do Jezusa) i aktywna działalność apostolska.
  Niegdyś do sodalicji należeli królowie, rycerze i szlachta. Członkami sodalicji byli  np. św. Jan Paweł II czy św. Matka Teresa z Kalkuty.

  Koncert Wielkopostny zabrzmi dziś o 19.00 w bazylice jasnogórskiej.  Zostanie wykonana kantata „Tilge, Höchster, meine Sünden” Bacha, która jest oparta na tekście psalmu pokutnego 51. Utwór jest odpowiedzą Bacha na „Stabat Mater” Giovanniego Battisty Pergolesiego. Wstęp na koncert wolny.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>