Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego. Na Jasnej Górze Msza święta z udziałem chorych i ich opiekunów, połączona z nabożeństwem lurdzkim odbędzie się o godz. 14.00.
  Dzień Chorego został ustanowiony 26 lat temu przez Jana Pawła II. Ojciec święty wyznaczył jego obchody na 11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. 
  - Jest to  okazja, aby zwrócić uwagę świata na problemy, z którymi muszą się  zmierzyć osoby chore, niepełnosparwne i w podeszłym wieku - zauważa ks. Wojciech Bartoszek, Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych.
  Tytułem tegorocznego papieskiego orędzia Światowy Dzień Chorego jest testament z Krzyża z Ewangelii św. Jana : "Oto Syn Twój - oto Matka Twoja". Wskazuje on na macierzyńskie powołanie Kościoła w stosunku do osób chorych oraz ich opiekunów. Papież Franciszek podkreśla, że Kościół ma za zadanie ustrzec świat medycyny przed komercjalizacją, wskazując na niebezpieczeństo logiki przedsiębiorstwa, która włącza opiekę zdrowotną w działalność rynkową, czego skutkiem jest odrzucenie ubogich.
  W tym roku obchodzimy 160-lecie objawień Matki Bożej z Lourdes. 11-go lutego 1858 roku w grocie Masabielskiej w pobliżu Lourdes we Francji, Bernadetcie Soubirous ukazała się Matka Boża. Podczas jednego z kolejnych objawień w grocie pojawiło się źródło wody. Zaczęto odnotowywać przypadki uzdrowień osób, które obmyły się w jego wodzie. Wiele z nich Kościół uznał za cudowną interwencję Matki Bożej, która w rozmowie z Berdadetą nazwała się Niepokalanym Poczęciem.
  "Mężczyzną i niewiastą stworzył ich" to cykl środowych katechez Ojca Świętego Jana Pawła II wygłoszonych w pierwszych pięciu latach jego pontyfikatu. Na podstawie papieskiego nauczania powstał cykl comiesięcznych wykładów, na które zaprasza Duszpasterstwo Akademickie Emaus w Częstochowie. Najbliższe spotkanie  poprowadzi ks. dr Marek Dziewiecki.
  O tematyce wykładu opowiada ks. Rafał Grzesiak, opiekun studentów.
  Spotkania związane z poznawaniem tożsamości mężczyzny i kobiety mają wyjść naprzeciw wyzwaniu współczesnego świata. Dzisiaj młody człowiek przeżywa trudności z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami, ponieważ większość czasu spędza w internecie – dodaje duszpasterz. 
  Cykl „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” ma funkcję edukacyjną. Na kolejne wieczory studenckie w ramach projektu zostali zaproszeni m. in. Jacek Pulikowski, s. Anna Pudełko czy elżbieta i Dominik Łozińscy. Wykłady mają pomóc w nawiązywaniu i utrzymanu relacji, wspólnemu pokonywaniu kryzysów, przyjmowaniu drugiego człowieka jako szansę na wzrost i obdarowanie go sobą. Wszystko zgodnie z wizją Jana Pawła II, który widział duszpasterstwo akademickie jako szkołę formacji. 
  Najbliższe spotkanie z cyklu przygotowanego przez częstochowskich duszpasterzy odbędzie się w środę 14 lutego o godz. 20.00 w kościele akademickim przy ul. Kilińskiego 132. Patronat nad wydarzeniem objęło Radio Jasna Góra.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>