Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Tradycyjnie we wspomnienie swego patrona św. Ambrożego na Jasną Górę przybyli polscy pszczelarze. Konferencja krajowa dotycząca diagnozy i rozwoju pszczelarstwa oraz pielgrzymka zgromadziły ok. 7 tys. osób. Pszczelarze apelują o większą ochronę środowiska. Przypominają, że 80 procent tego co spożywamy zależy od owadów zapylających, wśród których najliczniejszą grupę stanowi pszczoła miodna.
  - Pszczelarstwo to bardzo ważna gałąź polskiej gospodarki i to nie tylko ze względu na dochody. Najważniejszą rolą pszczół jest zapylanie –podkreślają   ich opiekunowie:
  Bp Edward Białogłowski, krajowy duszpasterz rolników wymienia pszczelarzy jako tych, którzy w wyjątkowy sposób pozostają wierni polskiej tradycji:
  Waldemar Kudła, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego zauważa, że wszyscy w sposób bardzo prosty możemy troszczyć się o środowisko, które jest nam dane od Boga:
  29-ta pielgrzymka pszczelarzy odbywa się pod hasłem: „Pokładamy nadzieję w Panu”.
  O jej wymiarach mówi Andrzej Adamczyk, prezes regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie:
  Jak dodał Andrzej Adamczyk szacuje się, że pszczelarstwo dostarcza polskiej gospodarce ok. 7 miliardów złotych rocznie.
  Odnosząc się do różnych działań ekologicznych podejmowanych również na rzecz ochrony pszczół np. akcji „adoptuj pszczołę” zauważył, że są cenne, ale trzeba na nie patrzeć z rozwagą:
  Szacuje się, że w Polsce mamy ok. 1,5 miliona rodzin pszczelich, którymi opiekuje się zawodowo i amatorsko ok. 60 tys. pszczelarzy.
  Wieczorem na Jasnej Górze odbędzie się premiera książki Moniki Rogozińskiej „Polowanie na Matkę”. Publikacja dotyczy peregrynującego po Polsce Obrazu Nawiedzenia. Zawiera relacje ostatnich żyjących świadków i uczestników wydarzeń, które wpłynęły na losy Polski i Europy, dokumenty z archiwum IPN, liczne fotografie. Wszystko tworzy żywy, chwilami sensacyjny reportaż historyczny, którego centralnym punktem jest Jasna Góra. Książka stanowi opowieść o sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania. Prezentacja „Polowania na Matkę” rozpocznie się o 19.30 w Kaplicy Różańcowej.
  Jutrzejsza uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny będzie jednocześnie uwieńczeniem Jubileuszowego Roku 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. 
  To okazja do podsumowania tego szczególnego czasu, w czasie którego odbyło się wiele różnorodnych inicjatyw o charakterze ewangelizacyjnym. 
  - Chodziło o to, aby w nowy sposób pokazać obecność Maryi w życiu Polaków, odwołując się zarówno do historii, jak i teraźniejszości – powiedział o. Mariusz Tabulski, Definitor Generalny Zakonu Paulinów, odpowiedzialny za duszpasterski wymiar jubileuszu.
  Jednak program duszpasterski to nie spis następujących po sobie wydarzeń. Programem jest Ona sama – dodał o. Tabulski, wskazując na Maryję w Cudownym Wizerunku. Scenariusz tego jubileuszu tworzyli sami pielgrzymi, dopełniając inicjatywy Paulinów.
  Jutrzejsza uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze będzie ostatnim dniem możliwości uzyskania odpustu dedykowanego przez Stolicę Apostolską pielgrzymom, na wyjątkowy czas rocznicowego świętowania. 
  Jutro tradycyjny hołd z kwiatów na placu przed szczytem poprzedzą nieszpory o 16.15 w KMB.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>