Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Jasna Góra to miejsce modlitwy dla setek tysięcy pielgrzymów, którzy przez cały rok przybywają z różnych zakątków kraju i zagranicy, aby powierzać się Matce Bożej Częstochowskiej.
  Sanktuarium kryje w sobie wielką wartość historyczną, estetyczną i kulturową. Z tego powodu klasztor jest również przestrzenią, którą interesują się liczni badacze.

  W dniach od 22 do 23 września w Częstochowie odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu "Twierdze osiemnastowiecznej Europy”. Miejscem wykładów o rozwoju sztuki fortyfikacyjnej w XVIII wieku oraz wojskowym i pozamilitarnym znaczeniu twierdz, będzie Sala Senatu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

  - Wśród polskich fortifikacji bardzo ważne miejsce zajmuje jasnogórski klasztor i dlatego kolejne nasze spotkanie odbywa się w pobliżu Sanktuarium mówi Łukasz Cholewiński – sekretarz Polskiego Towarzystwa Historycznego.  Oprócz naukowych celów konferencji jednym z założeń spotkania jest popularyzacja wiedzy z zakresu historii powszechnej i historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem XVIII wieku. W związku z tym w sobotę 23 września zaplanowano – inscenizację biwaku osiemnastowiecznej armii pod murami Twierdzy Jasnogórskiej. Wezmą w niej udział członkowie Stowarzyszenia Garnizon Fortecy Częstochowskiej oraz inne grupy rekonstrukcyjne.  Organizatorami konferencji i inscenizacji pod jasnogórskim Sanktuarium są: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie, Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza i Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej.

  Innym spotkaniem, którego misją jest popularyzowanie wiedzy, a które wpisuje się w jubileusz 300. lecia koronacji Cudownego Obrazu Z Jasnej Góry, jest Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. Koronacje wizerunku Matki Bożej na przestrzeni dziejów.  Dwudniowe spotkanie rozpocznie się już w najbliższy czwartek (14 września) w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

  - Rok jubileuszowy zainspirował organizatorów do ukazania szerokiego kontekstu faktów, okoliczności i powiązań jakie wywołał akt koronacji jasnogórskiego wizerunku powiedziała Ewelina Dziewońska – Chudy, prezes częstochowskiego oddziału Towarzystwa Historycznego im. Szembeków.  Rocznica pierwszej koronacji poza Italią jest okazją do zaprezentowania problematyki związanej z kultem Matki Bożej na ziemiach Polskich. Poruszane zagadnienia będą dotyczyć koronacji obrazu jasnogórskiego i podobnych aktów w historii Polski i świata. Prelegenci omówią m.in. problematykę ikonografii wizerunku Maryi, ceremonie koronacji, wydarzenia i przekazy historyczne, historie koronowanych obrazów, odniesienia koronacji obrazów do literatury i innych przejawów kultury.  Patronat honorowy nad konferencją objęli: Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej - Stanisław Karczewski, Metropolita Częstochowski – abp Wacław Depo, Przeor Jasnej Góry - o. Marian Waligóra, Prezydent Miasta Częstochowy - Krzysztof Matyjaszczyk i Rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie - prof. Anna Wypych-Gawrońska.

  Oba wydarzenia są otwarte dla szerokiej publiczności.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>