Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Jasna Góra to miejsce, które najliczniej nawiedzają teraz indywidualni pielgrzymi, grupy parafialne i osoby, które przeżywają letni wypoczynek. Wśród tych ostatnich jest ks. Daniel Trocholepszy, który przed dwoma dniami przyszedł do Sanktuarium z Poznańską Pieszą Pielgrzymką. 
  Przewodnik grupy 21. powiedział, że dziś odpoczywa pod okiem Matki Bożej Częstochowskiej.
  Na Jasną Górę przyjechali dziś m.in. pielgrzymi z Głuchołaz. Po porannej modlitwie w drogę powrotną z Sanktuarium wyruszyli natomiast pątnicy z Rozprzy.
  W dniach od 10 do 16 lipca w Łęczeszycach odbywały się 8. Paulińskie Dni Młodych. Tegoroczne spotkanie zagościło w parafii, do której 50 lat temu powrócili „biali” zakonnicy. 
  Wydarzenie co roku gromadzi młodzież związaną z duszpasterstwami przy klasztorach paulińskich w Polsce. Jak zauważył o. Adrian Urbanek ze Świdnicy oprócz tych, którzy wiedzą, że to spotkanie o charakterze religijnym, są też tacy, którzy najpierw szukają wyjazdu wakacyjnego i przy okazji doświadczają spotkania Boga.
  Hasłem tegorocznych Paulińskich Dni Młodych były słowa „Abyście mieli jedno serce i jedną duszę skierowaną ku Bogu”. 
  O. Adrian Urbanek dodał, że spotkanie z żywym, młodym Kościołem to poruszające doświadczenie wiary także dla przybyłych duszpasterzy.
  Program rekolekcyjnej części spotkania Paulińskich Dni Młodych opiera się na strukturze Lectio Divina, czyli wspólnych rozważaniach Słowa Bożego, które poprowadził o. Bartłomiej Maziarka, socjusz prefekta nowicjatu w Leśniowie.  
  Nie zabrakło też codziennej Eucharystii, Liturgii Godzin, ale i czasu na zabawę i rekreację.
  Po 8 latach swoją posługę organizatorów Paulińskich Dni Młodych zakończyli 
  o. Marek Nowacki i o. Andrzej Grad.
  Jasnogórski chór chłopięco-męski Pueri Claromontani po raz kolejny weźmie udział w Międzynarodowym Kongresie Federacji Pueri Cantores. W tym roku spotkanie, które rozpocznie się już jutro (18 lipca) odbędzie się w Rio de Janeiro  i potrwa do niedzieli.
  - Ideą kongresów organizowanych przez federację  jest modlitwa o pokój – mówi asystentka chóru s. Maria Bujalska ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza.
  Hasłem tegorocznego spotkania są słowa Maryi wypowiedziane do sług w Kanie Galilejskiej, zapisane w 2. rozdziale Ewangelii wg. św. Jana.
  Kulminacyjnym wydarzeniem Kongresu oprócz uroczystej modlitwy o pokój, będzie Msza Święta finałowa jednocząca wszystkie chóry w katedrze św. Sebastiana w Rio.
  Pierwszy międzynarodowy Kongres federacji Pueri Cantores odbył się w lipcu 1947r. w Paryżu. Wzięło w nim udział 90 chórów. Od tej pory kongresy odbywają się co dwa lata.
  W ramach Federacji działa także polska sekcja organizująca spotkania na terenie naszego kraju - tegoroczny odbędzie się we wrześniu w Rzeszowie. W Polskiej Federacji Pueri Cantores zarejestrowanych jest 37 chórów, wśród nich jasnogórski chór chłopięco-męski, działający od 14 lat.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>