Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Na Jasną Górę niemal każdego dnia wakacji przybywają nie tylko piesze pielgrzymki, ale i grupy rowerowe. Pielgrzymowanie na jednośladach to od kilku lat coraz popularniejsza forma rekolekcji w drodze. 
  Uczestnik pielgrzymki rowerowej z diec. opolskiej z parafii Wojnowice i Włodzienin Mirosław Klauza też podkreśla, że zawsze w pielgrzymowaniu najważniejszy jest wymiar duchowy:
  W pielgrzymkach rowerowych, tak jak i pieszych udział biorą i młodsi i starsi:
  Cykliści też podkreślają, że najważniejszy jest cel pielgrzymki – „zdobycie szczytu Jasnej Góry”:
  Najczęściej do grup rowerowych dołączają na Jasnej Górze inni wierni z danej parafii i wszyscy uczestniczą w Kaplicy Matki Bożej we Mszy św., która zawsze jest najważniejszym punktem każdej pielgrzymki.
  - Stałem się pielgrzymem, aby zrozumieć duszę tego pielgrzymującego narodu – tak o swojej wizycie na Jasnej Górze mówił Takuya Tsukahara (czyt. Takuja Cukahara), japoński artysta fotografik.
  Zdjęcie obrazu Matki  Boskiej Częstochowskiej umieścił w wydanym przez siebie albumie „101 Madonn”. Zafascynowany polską historią, jako źródło informacji o niej, wybrał słynne wizerunki Maryi. Najwięcej o tożsamości polskiego narodu dowiedział się oczywiście na Jasnej Górze.
  Album „101 Madonn” jest owocem ponad 40-tu wizyt japońskiego fotografika  w Polsce. Tegoroczny przyjazd na Jasną Górę jest podsumowaniem artystycznej drogi, którą Tsukahara ( czyt. Cukahara) kończy w 80. rocznicę swoich urodzin. Ta niezwykła pielgrzymka zbiegająca się z jubileuszem 300-lecia koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, rozpoczęła się niemal 30 lat temu.
  Album zawiera reprodukcję 100 wizerunków Matki Bożej znajdujących się w różnych miejscach Polski.  101-sza to Matka Boska Ostrobramska, której nie mogło zabraknąć w opowiadaniu o dziejach Polaków. Pozycja została wydana w języku angielskim i japońskim. Przy każdej reprodukcji jest notatka, z której czytelnik dowiaduje się o charakterystycznych rysach polskiej historii i tożsamości narodowej. 

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>