Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Częstochowa jest dziś miejscem wyjątkowych sportowych zmagań. W halach sportowych Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek i  IV LO im. Henryka Sienkiewicza rozgrywane są pierwsze Mistrzostwa Paulińskiej Służby Ołtarza w Piłkę Nożną Halową o puchar Przełożonego Generalnego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

  Jak powiedzieli o. Łukasz Kręgiel z Leśniowa i o. Andrzej Grad z Jasnej Góry współczesne duszpasterstwo i praca z młodymi ludźmi, domaga się towarzyszenia im w różnych sferach ich życia. Rozgrywki mają na celu zjednoczenie grup ministranckich, budzenie postaw opartych na ewangelicznych wartościach, pogłębianie duchowych więzi z Maryją oraz w dalszej perspektywie budzenie powołań, szczególnie do paulińskiego Zakonu.  Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza są rozgrywane w dwóch kategoriach wiekowych. Starsi lektorzy przyznali, że zwycięstwo w zawodach byłoby bardzo miłą niespodzianką, ale nie sam sukces sportowy jest najważniejszy.  Zanim młodzi zawodnicy przystąpili do zmagań sportowych zgromadzili się na wspólnej Eucharystii w jasnogórskiej Bazylice. Ich modlitwie przewodniczył o. Michał Lukoszek, Wikariusz Generalny Zakonu.

  Mistrzostwa Paulińskiej Służby Ołtarza w Piłkę Nożną Halową o puchar Generała Zakonu Paulinów to nawiązanie do inicjatywy Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza, których 12 juz edycję rozgrywano w tym roku. Swoje doświadczenia w tych ogólnopolskich zmaganiach ministrantów przez lata zbierały  także paulińskie drużyny m.in. z parafii w Wielgomłynach i Mochowie.

  Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w piłkę nożną zakończą się jutro uroczystą galą wręczenia pamiątkowych nagród.

  W duchu dziękczynienia, wynagrodzenia i przebłagania – w intencjach polskich rodzin oraz ojczyzny z Jasnej Góry na pątniczy szlak wyruszyła dziś pielgrzymka wiernych do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

  W rekolekcjach w drodze uczestniczy ponad 200-tu pielgrzymów z całej Polski. Przewodnikiem kompanii jest ks. Mariusz Bernyś:  Impulsem do zorganizowania rekolekcji w drodze – jak dodaje ks. Bernyś - był Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu, wypowiedziany przez Jana Pawła II w dniu 17 sierpnia 2002 r:
   


  Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia do Sanktuariom w Krakowie-Łagiewnikach dotrą w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa w najbliższy piątek.


  Swoje przybycie na Jasną Górę zapowiedzieli dziś jeszcze Współpracownicy Rodziny Świętego Pawła.

  - Okazja jest szczególna, bowiem w tym roku członkowie stowarzyszenia założonego przez bł. ks. Jakuba Alberione przeżywają jubileusz 100-lecia istnienia, podkreśla ks. Bogusław Zeman, prowincjał Towarzystwa Św. Pawła w Polsce:  Według idei bł. Jakuba Alberione Unia Współpracowników Paulińskich zrzesza „wiernych, którzy pragną naśladować – w miarę swoich możliwości – ducha Rodziny Świętego Pawła i współpracować z nią poprzez modlitwę, pracę i ofiary”.

  Jak podkreślił dalej ks. Bogusław Zeman „znaczenie i zaangażowanie współpracowników na polu ewangelizacji przy wykorzystaniu środków społecznego przekazu – poświadczone jest autorytetem Stolicy Apostolskiej, która zatwierdziła specjalne statuty dla tej grupy Rodziny Świętego Pawła”:  Współpracownicy Rodziny Świętego Pawła mają też misję bycia „radarem” działalności apostolskiej pozostałych zgromadzeń założonych przez bł. Jakuba Alberione, uwrażliwiając je na potrzeby konkretnych środowisk i ludzi.


  Na Jasnej Górze spotkają się osoby uzależnione od alkoholu i ich rodziny. Późnym popołudniem rozpocznie się 36-ta Narodowa Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości.

  Przez dwa najbliższe dni jej uczestnicy wezmą udział w konferencjach, nocnym czuwaniu i Mszy św. w intencji wszystkich uzależnionych, którą w niedzielę odprawi prymas Polski  - mówi bp Tadeusz Bronakowski,  przewodniczący Zespołu do spraw Apostolstwa Trzeźwości Episkopatu Polski - organizator pielgrzymki.  Pielgrzymka jest częścią Narodowego Kongresu Trzeźwości, który w wymiarze naukowym odbędzie się jesienią w Warszawie.

  Kościół katolicki zabiega, aby powstał ogólnopolski program, wspierający działania w ograniczeniu spożycia alkoholu, promowaniu trzeźwości i abstynencji. Do jego tworzenia zaprosiliśmy specjalistów od uzależnień, naukowców, władze państwowe i samorządy- dodaje biskup Tadeusz Bronakowski.  Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest blisko osiemset tysięcy osób. W sposób szkodliwy pije około trzech milionów osób. Na leczenie uzależnionych wydaje się rocznie pól miliarda złotych. Sejm ustanowił obecny rok: Rokiem Troski o Trzeźwość Narodu.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>