Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Jasna Góra pamięta o Sybirakach


Poniedziałek, 10.02.2020

Jasna Góra pamięta o Sybirakach
Pielgrzymi na Jasnej Górze pamiętają dziś o trudnym rozdziale polskiego martyrologium II wojny światowej. 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza wywózka Polaków na Sybir. Nawiązał do tego w homilii bp Marian Buczek, opiekun Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie, który przybył na Jasną Górę z okazji organizowanej w Częstochowie 'Konferencji dla Rodaka' .

Emerytowany biskup pomocniczy arch. lwowskiej i diec.charkowsko-zaporoskiej podkreślał rolę wiary w opiekę Matki Bożej Królowej Polski. Jak kiedyś Jej obecność w jasnogórskim wizerunku pomagała zesłańcom przetrwać, tak teraz towarzyszy Polakom w realizacji dwóch ważnych zadań: pojednania między sąsiadami oraz przekazania historii młodym pokoleniom.

Wspominane dziś wydarzenia upamiętnia na Jasnej Górze jeden z pierwszych w kraju Pomnik Sybiraka, znajdujący się na Wałach przy wejściu do Skarbca.

Autor: AS

Zobacz również

 Rekolekcje dla wdów i kobiet samotnych

Rekolekcje dla wdów i kobiet samotnych

Sobota, 22.02.2020

Na Jasnej Górze modli się grupa kobiet samotnych i wdów, które przeżywają we wspólnocie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej rekolekcje. 'Rola i zadanie kobiety - bycie towarzyszką' - to temat ćwiczeń duchowych, które prowadzi ks. Jakub Raczyński, kapłan arch. częstochowskiej.

Autor: IB

Prawnicy UPJPII u Maryi

Prawnicy UPJPII u Maryi

Sobota, 22.02.2020

Tradycją Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie są coroczne pielgrzymki kadry wykładowców na Jasną Górę.

Autor: IB

Modlitwa lekarzy

Modlitwa lekarzy

Sobota, 22.02.2020

We Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej uczestniczyli dziś członkowie Częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Autor: IB

Modlitwą obudzić głód ducha

Modlitwą obudzić głód ducha

Piątek, 21.02.2020

Od wczoraj w Sanktuarium trwają Jasnogórskie Dni Skupienia, które gromadzą rzesze zainteresowanych z całej Polski. Dla wielu z nich jest to czas zatrzymania się w pędzie codziennego życia.

Autor: MB

Czuwanie modlitewne paulińskiej parafii z Świdnicy

Piątek, 21.02.2020

Ponad 200 - osobowa grupa wiernych z Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin w Świdnicy podejmie dziś nocne czuwanie modlitewne na Jasnej Górze.

Autor: MB

Instrukcja obsługi matury

Instrukcja obsługi matury

Piątek, 21.02.2020

Swoją przyszłość związaną z przygotowaniami do egzaminu dojrzałości oraz dalszymi wyborami życiowymi, dziś w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze polecają maturzyści z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żorach.

Autor: MB