Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » 96 lat służby Boskiemu Mistrzowi


Poniedziałek, 10.02.2020

96 lat służby Boskiemu Mistrzowi
Zgromadzenie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza dziękuje dziś na Jasnej Górze za 96 lat istnienia. Instytut powstał we Włoszech z inicjatywy bł. Jakuba Alberionego i jest częścią założonej przez niego Rodziny Świętego Pawła.

Mówi s. M. Damaris Suchenia, przełożona polskiej prowincji sióstr.

Data założenia Zgromadzenia związana jest ze wspomnieniem św. Scholastyki, siostry św. Benedykta, patrona Europy. Założyciel dał ją rodzącej się wspólnocie jako przykład życia kontemplacyjnego, towarzyszenia kapłanom siostrzaną modlitwą oraz benedyktyńskiej troski o liturgię. Imię 'Scholastyka' przyjęła Urszula Rivata, którą Założyciel wybrał na przełożoną pierwszej wspólnoty Uczennic Boskiego Mistrza. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

- Sługa Boża Matka Scholastyka Rivata pozostawiła wzór życia dla wszystkich pokoleń naszych sióstr - mówi s. Maria Magdalena Goral, która kilka dni temu złożyła śluby wieczyste.

Na Jasnej Górze siostry w niebieskich habitach posługują w kilku miejscach, w tym od prawie 50-ciu lat w jasnogórskiej zakrystii. Początki pracy wspomina s. M. Agnieszka Patała.

Zgromadzenie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza powstało w 1924 roku jako zaplecze modlitewne dla wspólnot Rodziny Świętego Pawła. Ponadto siostry podejmują swoich domach zakonnych wieczystą Adorację, modlą się za kapłanów i za środki społecznego przekazu. Prowadzą także Centra Apostolstwa Liturgicznego oraz wszelkie inicjatywy związane z troską o piękno liturgii. W Polsce Zgromadzenie jest obecne od lat 30-tych XX w.

Autor: AS

Zobacz również

Z zawierzenie KUL

Z zawierzenie KUL

Niedziela, 23.02.2020

Modlitwa za wszystkich, którzy wspierają Katolicki Uniwersytet Lubelski i zawierzenie nowego uniwersyteckiego centrum medialnego to intencje jasnogórskiej pielgrzymki przedstawicieli KUL-u.

Autor: IT

 Rekolekcje dla wdów i kobiet samotnych

Rekolekcje dla wdów i kobiet samotnych

Sobota, 22.02.2020

Na Jasnej Górze modli się grupa kobiet samotnych i wdów, które przeżywają we wspólnocie Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej rekolekcje. 'Rola i zadanie kobiety - bycie towarzyszką' - to temat ćwiczeń duchowych, które prowadzi ks. Jakub Raczyński, kapłan arch. częstochowskiej.

Autor: IB

Prawnicy UPJPII u Maryi

Prawnicy UPJPII u Maryi

Sobota, 22.02.2020

Tradycją Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie są coroczne pielgrzymki kadry wykładowców na Jasną Górę.

Autor: IB

Modlitwa lekarzy

Modlitwa lekarzy

Sobota, 22.02.2020

We Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej uczestniczyli dziś członkowie Częstochowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Autor: IB

Modlitwą obudzić głód ducha

Modlitwą obudzić głód ducha

Piątek, 21.02.2020

Od wczoraj w Sanktuarium trwają Jasnogórskie Dni Skupienia, które gromadzą rzesze zainteresowanych z całej Polski. Dla wielu z nich jest to czas zatrzymania się w pędzie codziennego życia.

Autor: MB

Czuwanie modlitewne paulińskiej parafii z Świdnicy

Piątek, 21.02.2020

Ponad 200 - osobowa grupa wiernych z Sanktuarium św. Józefa, Opiekuna Rodzin w Świdnicy podejmie dziś nocne czuwanie modlitewne na Jasnej Górze.

Autor: MB