Get Adobe Flash player

Wydarzenia

 • Obchodzone dziś w Kościele wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika rozpoczyna maj, miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. W wielu polskich parafiach każdego dnia wierni spotykają się na adoracji Najświętszego Sakramentu i śpiewie litanii loretańskiej.  Na Jasnej Górze nabożeństwo majowe – każdego dnia o godz. 19.00 w Kaplicy Matki Bożej.

  Dziś przypada druga rocznica beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II.  W jasnogórskim Wieczerniku wystawiony jest do adoracji Ołtarz „Gwiazda Kazachstanu”, który 3 maja, w uroczystość Królowej Polski, zostanie przekazany przedstawicielom episkopatu Kazachstanu.

  O godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej sprawowana była Eucharystia, której przewodniczył abp Tomasz Peta, metropolita archidiecezji Świętej Maryi w kazachskiej Astanie.

  Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje, gdzie trafi Ołtarz Miłosierdzia Bożego „Gwiazda Kazachstanu” zostało włączone, na prośbę ks. abp Tomasza Pety, do Dzieła Apostolstwa Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu:  Dzieło budowy ołtarzy i stworzenia specjalnych miejsc modlitwy podjęło powstałe w 2008 r. Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, którego istotą jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi.  Ołtarz „Gwiazda Kazachstanu” to plastyczna refleksja o Bożym Miłosierdziu. Jak przyznał jego twórca, gdański artysta Mariusz Drapikowski, inspiracją przy tworzeniu tego pięcioskrzydłowego dzieła był „Tryptyk rzymski” bł. Jana Pawła II,  a szczególnie jego trzecia część dotycząca Abrahama, będącego obok Maryi Królowej Pokoju patronem Kazachstanu.

  Monstrancja nawiązuje kształtem do wizerunku Matki Bożej tulącej do swojego serca Jezusa Eucharystycznego. Sylwetkę Maryi spowija rybacka sieć z różańcem z czerwonych paciorków ułożonym w kształcie serca. Odnosi się to do modlitwy różańcowej deportowanych Polaków z Ukrainy w latach trzydziestych ubiegłego stulecia i wymodlonego cudu w święto Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Oziornoje w 1941 r. – wypełnienie się wodą wyschłego jeziora z mnóstwem ryb, co uratowało ludzi od śmierci głodowej.  Oziornoje jest małą wioską na północy Kazachstanu, liczącą ok. 450 mieszkańców, choć terytorialnie to ogromna parafia – podkreśla ks. Tomasz Pyś, proboszcz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju:  Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju stała się w ciągu kilku ostatnich lat narodowym sanktuarium maryjnym dla całego Kazachstanu. Przybywają tutaj pieszo i pojazdami  ludzie z różnych stron kraju, szczególnie na odpust Królowej Pokoju  25 czerwca. Od 1999, z inicjatywy Wspólnoty Błogosławieństw, w sierpniu odbywają się też kilkudniowe spotkania młodych z całego kraju.

  W Kazachstanie – niegdyś drugiej pod względem wielkości republice radzieckiej – żyje ok. 150 tysięcy katolików. Ok. 70 procent spośród 16-milionowej ludności Kazachstanu stanowią muzułmanie.

  Spis powszechny z 2009 wykazał, że 26 proc. mieszkańców Kazachstanu to chrześcijanie, z których większość to wyznawcy prawosławia.


  Ołtarz Miłosierdzia Bożego „Gwiazda Kazachstanu” pozostanie w Wieczerniku na Jasnej Górze do 7 maja. Wieczernik znajduje się po prawej stronie dziedzińca przed Bazyliką jasnogórską.


  23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater rozpocznie się dziś na Jasnej Górze i potrwa do 5 maja. Na inaugurację, o godzinie 12.00 w jasnogórskim Arsenale, otwarta została wystawa zatytułowana „W służbie sacrum. Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku”.

  Niezwykle rzadko zdarza się, by po kapeli klasztornej zachowało się tak wiele materialnych świadectw działalności, jak w przypadku zespołu jasnogórskiego. Oprócz bogatej kolekcji rękopisów i druków muzycznych (ok. 3000 kompozycji), ksiąg archiwalnych dotyczących funkcjonowania zespołu  zachował się również zbiór ok. 120 instrumentów z okresu od 2 połowy XVII w. do I wojny światowej – przypomina Patryk Frankowski, kurator wystawy:


  O godz. 18.00 w bazylice jasnogórskiej zabrzmi pierwszy koncert w ramach Festiwalu, zatytułowanego: „MISA FLAMENCA”.

  Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to największy obecnie w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur. Festiwal ma dwie misje: dialog międzykulturowy w ramach trzech największych religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno dawnej jak i współczesnej. Na projekt złoży się kilkanaście wydarzeń, w tym 10 koncertów z udziałem artystów z 14 krajów. Nowością będzie rozszerzenie Festiwalu z Częstochowy na inne miasta: Gdańsk, Kraków, Katowice, Radomsko i Lubliniec.

  38. rocznicę święceń kapłańskich przeżywa dziś w Sanktuarium o. Bogumił Schab, dyrektor Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej.

  W duchu dziękczynienia za 150 lat istnienia wspólnoty nocne czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej podejmą siostry ze zgromadzenia sióstr matki Bożej Miłosierdzia.

Archiwum tekstowe

Projekt graficzny: Studio24h
/html>