Radio Jasna Góra

Słuchaj nas on-line Sygnał: 320kbps, 44kHz, Stereo

Serwis informacyjny » Rok 2020 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego


Środa, 15.01.2020

Rok 2020 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego
Sejmik Śląski ogłosił rok 2020 Rokiem Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uchwałę podjęto na posiedzeniu 13 stycznia w związku ze zbliżającą się beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia. Jej inicjatorami byli: Zakon Świętego Pawła I Pierwszego Pustelnika, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, a także grupa świeckich.

- Wielu, również tak zwanych wierzących, praktykujących katolików, uważa, że takie uchwały nie powinny być przyjmowane - mówi o. Mariusz Tabulski, który z ramienia Zakonu Paulinów, uczestniczył w sesji Sejmiku Śląskiego.

W uzasadnieniu uchwały zapisano, że kardynał Wyszyński był "człowiekiem wielkiego serca i jednocześnie mężem stanu, który przeprowadził Kościół w Polsce przez czasy największych represji i kampanii kłamstw".

W województwie śląskim przez cały rok organizowane będą różne wydarzenia przybliżające postać i nauczenie Prymasa Tysiąclecia .

- Na Jasnej Górze już 27 stycznia rozpocznie się cykl spotkań "Droga świętości Prymasa Wyszyńskiego" - mówi definitor generalny Zakonu Paulinów:

Po wykładach paulini zapraszają na Apel Jasnogórski i nocne czuwania modlitewne. Kolejne spotkania w cyklu wykładów poświęconych Prymasowi Wyszyńskiemu na Jasnej Górze odbywać się będą 27 dnia miesiąca, aż do września 2020 roku.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego nastąpi 7 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie, a 26 sierpnia na Jasnej Górze odbędzie się narodowe dziękczynienie za dar obecności w dziejach Kościoła i Polski Prymasa Tysiąclecia.

Autor: AN

Zobacz również

Jasna Góra jest największą uczelnią duchowości i patriotyzmu - śp. bp Stanisław Stefanek

Jasna Góra jest największą uczelnią duchowości i patriotyzmu - śp. bp Stanisław Stefanek

Czwartek, 23.01.2020

Zmarły 17 stycznia biskup Stanisław Stefanek, pauliński konfrater został dziś pochowany w podziemiach katedry św. Michała Archanioła w Łomży, która w latach 1996-2011 stanowiła jego biskupią siedzibę.

Autor: AN

Maryjne drogi do świętości Prymasa Wyszyńskiego

Maryjne drogi do świętości Prymasa Wyszyńskiego

Czwartek, 23.01.2020

Na Jasnej Górze rozpoczyna się drugi etap przygotowań do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. 27 stycznia zainaugurowane zostaną spotkania zatytułowane "Maryjna droga do świętości Stefana Kardynała Wyszyńskiego".

Autor: AN

"Bóg u twoich stóp" - rozpoczyna się kolejna edycja Jasnogórskich Dni Skupienia

Czwartek, 23.01.2020

- Całe rekolekcje poświęcone są tematowi modlitwy. Rozważamy jej różne aspekty, sięgamy do pism patrystycznych i dokumentów Kościoła - mówi o. Marcin Ciechanowski, rekolekcjonista.

Autor: AN

Biskupie prymicje u Matki Bożej

Biskupie prymicje u Matki Bożej

Środa, 22.01.2020

- Bardzo mi zależało, żeby na początku swej posługi biskupiej przybyć na Jasną Górę, aby podziękować Matce Bożej i Jej się zawierzyć. Wybrałem dzień dzisiejszy, bo dziś wspomnienie św. Wincentego Pallottiego założyciela pallotynów, zgromadzenia do którego należę - powiedział ks. Adrian Galbas nowy biskup pomocniczy ełcki.

Autor: IT

Dziadek Jezusa też ma tu swoje miejsce

Dziadek Jezusa też ma tu swoje miejsce

Środa, 22.01.2020

Dziadek Jezusa, św. Joachim też ma swoje miejsce na Jasnej Górze. W lewej nawie bocznej bazyliki znajduje się jego ołtarz - św. Joachim prowadzi młodą Maryję.

Autor: IT

Powstanie Styczniowe a Jasna Góra

Powstanie Styczniowe a Jasna Góra

Środa, 22.01.2020

Dziś mija 157.rocznica Powstania Styczniowego największego zrywu narodowo-wyzwoleńczego Polaków.Wybuchło 22 stycznia 1863 roku, gdy Centralny Komitet Narodowy ogłosił się Tymczasowym Rządem Narodowym i wezwał naród do powstania przeciwko Rosji.

Autor: IT